Servisna pitanja
Opis postupka otklanjanja greške E6 pronađite na linku, a video otklanjanja greške pronađite ovdje.
Opis postupka otklanjanja greške E8 pronađite na linku, a video otklanjanja greške pronađite ovdje.
Postupak otklanjanja greške F0 pronađite na linku,a video otklanjanja greške pronađite ovdje.
Postupak otklanjanja greške H3 pronađite na linku.
Postupak otklanjanja greške H5 pronađite na linku, a video otklanjanja greške pronađite ovdje.
Postupak otklanjanja greške E1 pronađite na linku.
Postupak otklanjanja greške komunikacije pronađite na linku.
Detaljan postupak ispitivanja namotaja kompresora pronađite na linku.
Detaljne upute za povezivanje vašeg klima uređaja i Wi-Fi mreže pronađite na linku.
Razloga za neugodan miris iz klima uređaja u načelu mogu biti dva: biofilm na izmjenjivaču topline unutrašnje jedinice ili povrat mirisa iz sustava kanalizacije kroz odvod kondenzata. U prvom slučaju riječ je o kiselkastom mirisu koji se može pojaviti na ispuhu iz klima uređaja pri početku rada ili kod rada sa postavljenom nešto višom temperaturom hlađenja. U pitanju su mikroorganizmi koji se razvijaju u uvjetima povećane vlažnosti i povoljne temperature, i/ili prljavština nakupljena na dijelovima uređaja preko koji struji zrak. Mikroorganizmi – u pravilu bakterije, plijesni ili gljivice rado egzistiraju na vlažnim i tamnim mjestima, a njihovo postojanje rezultira stvaranjem bio filma na uređaju. Pojava je više neugodna nego opasna, a pravilnim održavanjem moguće je prevenirati. Pravilno održavanje trebalo bi obuhvatiti minimalno predsezonsko, a po potrebi i češće čišćenje filtra, te preporučljivo temeljitije čišćenje i dezinfekciju unutrašnjih jedinica uz upotrebu kemijskih sredstava prije sezone hlađenja. Naime, sezona hlađenja je razdoblje u kojem se ovaj problem u pravilu manifestira radi postojanja kondenzata – dakle vode, na isparivaču unutarnje jedinice. Osim pravilnog održavanja uređaja prevenciji od pojave mirisa može pomoći i rad ventilatora nakon hlađenja koji će pomoći da se osuši isparivač, kao i nabavka uređaja koji ima bolje, namjenske, protubakterijske filtre.
Neugodan miris koji asocira na kanalizaciju može biti posljedica povrata plinova iz kanalizacijskog sustava kroz suhi cjevovod za odvod kondenzata. Ukoliko uređaj ljeti kontinuirano radi ovaj problem ne bi trebao postojati ukoliko je odvod kondenzata izveden pravilno – s vodenim sifonom izvedenim kao dio geometrije cjevovoda ili s ugrađenom tvorničkom protupovratnom napravom (tzv. HL ili slični „sifon“). Zimi su cjevovodi kondenzata suhi, te je moguća pojava ovakvog problema ukoliko je instalacija odvodnje kondenzata pojednostavljeno priključena direktno u sustav fekalne odvodnje objekta.
Opća pitanja
Klima uređaj je sustav koji radi na principu dizalice topline, a koristi se za hlađenje i/ili grijanje unutarnjeg prostora. U hlađenju zrak unutar prostorije predaje svoju toplinu vanjskom zraku i na taj način se hladi, a kod grijanja se koristi toplina vanjskog zraka koja se predaje prostoru.
Kao i svaki uređaj koji radi principom dizalice topline klima uređaj se sastoji od četiri osnovne komponente: kompresor, kondenzator, isparivač i prigušni ventil. Unutar cjevovoda klima uređaja cirkulira radna tvar, najčešće freon, koji omogućava grijanje ili hlađenje. Klima uređaji u najvećem broju slučajeva koriste električnu energiju za rad. Zahvaljujući kompresorskoj tehnologiji i izmjeni topline putem promjene agregatnog stanja radne tvari klima uređaj troše nekoliko puta manje električne energije od učina grijanja ili hlađenja koji ostvaruju.
Sve unutrašnje jedinice rade u istom režimu rada (grijanje ili hlađenje).
Vrijednosti COP (za grijanje) i EER (za hlađenje) označavaju energetsku učinkovitost uređaja, a izračunavaju se omjerom dobivenog nominalnog učinka grijanja/hlađenja i potrebne ulazne električne energije. Veća vrijednost označava bolju učinkovitost, pri čemu je potrebno naglasiti da se iskazane vrijednosti odnose na rad uređaja na maksimalnom učinu.
S druge strane, SCOP označava sezonsku energetsku učinkovitost za grijanje, a SEER sezonsku energetsku učinkovitost za hlađenje. SCOP i SEER koeficijenti pokazatelji su energetske učinkovitosti klima uređaja u realnim uvjetima korištenja i uzimaju u obzir učinkovitost u više mjernih točki tijekom cijele godine. Korištenje SCOP i SEER vrijednosti svakako je realnije za procjenu potrošnje jer se maksimalni kapaciteti sustava koriste u relativno malom udjelu radnih sati uređaja.
Učin klima uređaja odabiremo prema stvarnim potrebama objekta za hlađenjem/grijanjem. Postoje mnogi faktori o kojima ovisi odabir snage klima uređaja, prvenstveno to je veličina prostora (bilo da se računa površinom ili volumenom), zatim tip gradnje (postoji li termo fasada, ili je objekt termički neizoliran), geografski položaj objekta (radi li se o primorskom ili kontinentalnom dijelu Hrvatske), orijentacija s obzirom na strane svijeta, neke specifičnosti objekta (npr. postoje li velike ostakljene površine, toplinski mostovi). Kad se svi navedeni faktori uzmu u obzir, tada možemo sa popriličnom sigurnošću utvrditi stvarne toplinske potrebe objekta, te potreban učin klima uređaja koji se u pojednostavljenom prikazu može svesti na sljedeće:
- odluka o dominantnom režimu rada radi kojeg se nabavlja klima uređaj (grijanje ili hlađenje)
- za dominantno grijanje i stariju, neizoliranu gradnju sa zimi neosunčanom fasadom prostora: 130 W/m2
- za dominantno grijanje i stariju, neizoliranu gradnju sa zimi osunčanom fasadom prostora: 110 W/m2
- za dominantno grijanje i novogradnju ili novoizoliranu gradnju sa zimi neosunčanom fasadom prostora: 90 W/m2
- za dominantno grijanje i novogradnju ili novoizoliranu gradnju sa zimi osunčanom fasadom prostora: 70 W/m2
- za dominantno hlađenje i stariju, neizoliranu gradnju s ljeti neosunčanom fasadom prostora, neovisno o ostakljenjima: 100 W/m2
- za dominantno hlađenje i stariju, neizoliranu gradnju s ljeti osunčanom fasadom prostora i dosta ostakljenja: 150 W/m2
- za dominantno hlađenje i novogradnju ili novoizoliranu gradnju s ljeti neosunčanom fasadom prostora, neovisno o ostakljenjima: 70 W/m2
- za dominantno hlađenje i novogradnju ili novoizoliranu gradnju s ljeti osunčanom fasadom prostora i dosta ostakljenja: 120 W/m2
3D i-see senzor je infracrveni senzor koji mjeri temperaturu na pojedinačnim mjestima u prostoru, te analizira temperaturu prostora u tri dimenzije. Na taj način može procijeniti gdje se točno nalaze osobe u prostoru, te ovisno o tome prilagoditi način rada i ispuh na način da izvore topline (osobe) „pogađa“ ili izbjegava. Radi se o naprednoj karakteristici koju imaju samo Deluxe modeli. Mitsubishi Electric uređaji koji imaju ugrađen 3D I-see senzor su modeli MSZ-LN i MSZ-RW.
Više o 3D I-see senzoru pročitajte u našoj blog objavi
Troškovi
Subvenciju za nabavku i ugradnju opreme sustava klimatizacije u pravilu je moguće dobiti za dizalice topline zrak – voda, voda – voda i tlo – voda koji imaju status po okoliš manje štetnih načina grijanja i hlađenja.
Iako su i „dizalice topline“ i uređaji koji koriste radnu tvar - najčešće freon, za grijanje i hlađenje bez posrednog medija – vode (tzv. sustavi direktne ekspanzije ili sustavi „zrak-zrak“) obnovljivi izvori energije i energetski vrlo štedljivi, uređajima „zrak-zrak“ subvencije se ne dodjeljuju radi količine i načina distribucije sadržane radne tvari koje se smatra većim rizikom za ispuštanje u atmosferu.
Ovisno o tipu natječaja pri dodjeli subvencija selekcijski kriteriji mogu biti: koeficijenti sezonske energetske učinkovitosti SCOP i/ili SEER (iako se u nekim tehničkim uvjetima objavljenih poziva još uvijek nepotrebno znaju koristiti i koeficijenti COP i EER); štetnost po okoliš iskazana kroz maksimalno dopušteni GWP koeficijent radne tvari koju uređaj koristi i/ili ekvivalente štetne emisije u okoliš iskazane u ekvivalentnim tonama CO2; kapacitet sustava. Pozive za dodjelu subvencija najčešće objavljuje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), iako je u nekim slučajevima moguća objava i direktno od nekog od ministarstava i drugih državnih agencije. U pravilu se sve informacije o otvorenim, zatvorenim i planiranim pozivima mogu pronaći na stranicama FZOEU, odnosno ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša ili energetiku. Tvrtka Deltron na svojim web stranicama u pravilu objavljuje ažurirane informacije o otvorenim pozivima.
Dizalice topline
Radi činjenice da sustav toplovodnog podnog grijanja radi na nižim temperaturama (30 - 45 °C), te da su upravo takve temperature izrazito kompatibilne sa štedljivim režimima rada dizalica topline, porastom primjene dizalica topline i sustavi toplovodnog podnog grijanja učestalo se izvode. Povezivanje sustava toplovodnog podnog grijanja direktno ili posredno, pri čemu u prvom slučaju govorimo o tzv. monoblok, a u drugom o tzv. „split“ izvedbi dizalice topline. Monoblok dizalica topline se sastoji samo od vanjske jedinice i u sebi ima ugrađen hidromodul od kojega nadalje idu vodene cijevi. Dizalica topline u „split“ izvedbi sastoji se od vanjske i unutarnje jedinice koja predstavlja hidromodul, a koje međusobno su povezane freonskim cjevovodima. Od hidromodula nadalje idu vodene cijevi koje su povezane s podnim grijanjem i ostalim elementima sustava (akumulacijski spremnik, prekidni spremnik, pumpe, ventili, etažni razdjelnici podnog grijanja, itd…). Prostorna temperatura podešava se prostornim termostatom nakon čijeg se naloga sustav upućuje po odgovarajućem protokolu. Etažni ormarići podnog grijanja mogu biti u bazičnoj izvedbi s isključivo ručnom armaturom na priključcima pojedinih krugova u podu ili opremljeni više ili manje složenom automatikom i ostalim elementima za ostvarivanje uštede energije i bolju regulaciju protoka. Načini povezivanja sustava podnog grijanja s opremom u ponudi tvrtke Deltron dostupni su u formi hidrauličkih shema na web stranicama tvrtke.
Komponente dizalice topline ili klima uređaja ne mogu raditi bez radne tvari koja u njima cirkulira, a koja se koristi kao medij za prijenos topline. U praksi se kao radne tvari još uvijek najčešće koriste freoni, iako danas postoje i dizalice topline/klima uređaji koji koriste alternativne – najčešće prirodne radne tvari (amonijak, ugljikov dioksid, propan i sl..). Freoni su općenito kemijski spojevi drugih kemijskih elemenata, a u sustavima s kompresorskim tehnologijama hlađenja intenzivno se koriste radi vrlo dobrih termofizikalnih osobina zahvaljujući kojima, u relativno maloj količini i pri promjeni agregatnog stanja iz tekućeg u plinovito i obrnuto, mogu ostvariti značajne rashladne učine.
Freoni su u počecima bili spojevi klora, fluora i ugljika (CFC), u sljedećoj fazi vodika, klora, fluora i ugljika (HCFC), a nakon početka primjene propisa o zaštiti ozonskog omotača iz freona je uklonjen klor, te su od tada do danas u praksi najčešći freoni kao spojevi vodika, fluora i ugljika (HFC).
Ovisno o kombinaciji navedenih kemijskih elemenata freoni imaju različite kemijske sastave, te ih je radi toga u primjeni veliki broj različitih oznaka. U komercijalnom korištenju uobičajeno se koriste „amerikanizirane“ oznake koje počinju slovom R (refrigerant) koje ne daju direktnu informaciju o kemijskom sastavu. Poznajemo tako R410a, R134a, R407c i sl.
Nakon početka primjene propisa vezanih uz umanjenje stakleničkog efekta i globalnog zatopljenja (u EU od 2015.) u praksi su sve češći freoni s umanjenim udjelom floura koji pripadaju HFC ili novijoj HFO skupini radnih tvari (R32, R454b, R513a i sl.).
Freoni ranijih skupina su pri uobičajenoj primjeni nezapaljivi i netoksični, dok se freoni novije HFO skupine svrstavaju u kategoriju minimalno zapaljivih radnih tvari radi koji je potrebna nešto veća pažnja pri manipulaciji kod većih količina. Faktori rizika u ovisnosti o količini punjenja nalaze se u priručnicima i uputama za ugradnju ovakve opreme.
Štetnost današnjih freona po okoliš iskazuje se tzv. GWP koeficijentom ili potencijalom. Ovaj broj govori koliko je puta 1 kg radne tvari štetniji po atmosferu u odnosu na 1 kg CO2. Osim navedenog kod procjene štetnog potencijala u primjeni je iz GWP-a izvedena vrijednost kojom se sadržana količina radne tvari u pojedinom uređaju iskazuje kao ekvivalentno punjenje u tonama CO2 koje bi, ispušteno u atmosferu polučilo jednako štetan učin.
Iako su radne tvari koji oštećuju ozonski omotač već van uporabe, još uvijek se koriste radne tvari koje imaju utjecaj na efekt staklenika i globalno zatopljenje. Utjecaj stakleničkih plinova na staklenički efekt mjeri se relativnim odnosom štetnosti 1 kg takvog plina ispuštenog u atmosferu i iste ispuštene količine CO2. Ovaj se omjer naziva GWP (Global Warming Potential). Budući da svi freoni još uvijek najčešće korištene HFC skupine imaju relativno visoki GWP, nakon početka primjene propisa vezanih uz umanjenje stakleničkog efekta (u EU od 2015.) u praksi su sve češći freoni s umanjenim udjelom floura koji pripadaju HFC ili HFO skupini radnih tvari koje karakteriziraju znatno manje GWP vrijednosti. Jedan od takvih freona je i freon R32 čiji je GWP=675. Osim manjeg utjecaja na okoliš R32 omogućuje bolji prijenos topline čime je postignuta veća energetska učinkovitost uređaja. Freon R32 najčešće se koristi kao zamjena za freon R410a čiji je GWP=2088 u klima uređajima, iako se pojavljuje i u dizalicama topline.
Prednosti R32 u odnosu na R410A su: niži GWP za 2/3; potrebna manja količina radne tvari za isti efekt; jednokomponentna radna tvar.
Nedostatak R32 u odnosu na R410A je kategorizacija u kategoriju vrlo malo zapaljivih radnih tvari (A2L) za razliku od R410a koji je u kategoriji nezapaljivih radnih tvari (A1).
Ostalo
Na što obratiti pažnju kod odabira položaja za ugradnju vanjskog i unutrašnjeg dijela klima uređaja?
Klima uređaje fizički smiju ugrađivati samo osobe s položenim stručnim ispitom vezanim uz gospodarenje radnim tvarima u nepokretnim rashladnim i klimatizacijskim uređajima, te dizalicama topline. Navedeni ispit nosi kategoriju službenog državnog stručnog ispita. Uvjerenja o položenom stručnom ispitu izdaje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH, a nakon polaganja stručnog ispita i dobivanja Uvjerenja osoba koja ga je dobila ima status ovlaštenog servisera i evidentira se u bazi dostupnoj na web stranicama Ministarstva.
Preduvjet za polaganje ispita je pohađanje obvezujućeg programa stručnog obrazovanja, a status ovlaštenog servisera održava se uz obvezujuće usavršavanje u ciklusu jednom u pet godina.
Sve informacije o edukaciji, usavršavanju i polaganju ispita dostupne su na stranicama Hrvatske udruge za rashladnu, klima tehniku i dizalice topline (HURKT):www.hurkt.hr
Ugradnja klima uređaja smije biti povjerena samo fizičkoj ili pravnoj osobi (obrt ili tvrtka) koja ima važeće Rješenje za obavljanje djelatnosti dobiveno od istog ili nadležnog Ministarstva. Da bi fizička ili pravna osoba dobila Rješenje jedan od nužnih preduvjeta je da ima barem jednog zaposlenika koji ima položen stručni ispit tj. koji je ovlašteni serviser. Baza fizičkih i pravnih osoba koje imaju Rješenje dostupna je na web stranicama Ministarstva.
Ugradnja klima uređaja od strane ovlaštene tvrtke i servisera nužan je preduvjet za ostvarivanja prava na jamstvo na opremu.
Potrebno je znati da je nadležnim propisom u RH novčana kazna i zabrana obavljanja djelatnosti zapriječena onome tko ugrađuje klima uređaje a nema odgovarajući Rješenje i Uvjerenje, a novčana kazna i onome tko neovlaštenim osobama povjerava navedene poslove.
Kontrolu nad ovim aktivnostima provodi Državni inspektorat RH putem svoje nadležne službe.